Welzlování v Pramínku

Jméno Jana Eskyma Welzla jen tak někdo nezná. A přitom to byla postava cestovatele, polárníka a dobrodruha, který se dokonce stal náčelníkem Inuitů na Novosibiřských ostrovech. Narodil se roku 1868  v Zábřehu na Moravě a zemřel roku 1948 v Kanadě. Prošel pěšky napříč Sibiří až k Severnímu ledovému oceánu. Lovil medvědy, obchodoval s kožešinami a se smečkou psů rozvážel po zaledněné Aktridě zboží a poštu. Jeho dobrodružné příběhy jsou známé díky Rudolfu Těsnohlídkovi, který mu je pomáhal sepsat.

O poznání známější je postava Járy Cimrmana, ke které byl ale právě Jan Eskymo Welzl Svěrákovi se Smoljakem předlohou.

Cestovatelská i aljašská dobrodružství inspirovala také žáky 3. třídy ZŠ a MŠ Pramínek, kteří se rozhodli na základě Welzlových dobrodružství napsat svoji vlastní knihu o tomto výjimečném cestovali a velmi svérázném člověku. Stejně jako Welzl je svérázná a netradiční i tato kniha. Děti se nejprve seznámili s osudy a příběhy Jana Eskyma Welzla a poté je s patřičně přidanou dávkou vlastní fantazie a inspirace dotvořily k obrazu svému. A aby byla tato kniha opravdu svérázná a opravdu pro každého, rozhodly se svoje vlastní texty také nahrát a knihu publikovat v elektronické podobě. Pod tímto webovým odkazem si tak můžete prolistovat knihu, ve které si můžete pustit autorské příběhy inspirované životem Jana Eskyma Welzla a prohlédnout si také originální ilustrace ke každému příběhu.

Třeťáčci vše, včetně přehrání videí i fotek z počítače do aplikace zvládli naprosto sami. Dokonce sami zorganizovali a odmoderovali křest této svojí knihy, který se uskutečnil v rámci Noci s Andersenem 30. 3. 2022. Na křtu nechybělo naprosto nic – byla zajištěná výzdoba, občerstvení i kulturní program včetně originálního songu.

Kateřina Bukovjanová, učitelka ZŠ a MŠ Pramínek Brno, o. p. s.

Share This