Noc s Andersenem

Letošní Noc s Andersenem byla organizovaná školami a knihovnami po celé ČR už po 23. Pramínek se zapojil teprve podruhé. Letos se akce účastnily děti ze Čtenářského klubu. Společně jsme se ve škole potkali ve čtvrtek 30. 3. 2023 klasicky ve 13:30, kdy začíná naše každotýdenní klubová schůzka. Začali jsme hrou, jejímž cílem bylo zjistit, s jakými dvěma osobnostmi se při letošní Noci s Andersenem budeme seznamovat. Pro děti nebylo těžké vypátrat, že se jedná o paní Daisy Mrázkovou a Helenu Zmatlíkovou, které by obě letos oslavily sto let, kdyby se toho dožily. Jejich dílo a život jim ale zajistily tak jako tak nesmrtelnost, tedy nebylo třeba to ani počítat. 

Následně jsme se vydali do místní pobočky Knihovny Jiřího Mahena, ve které děti měly za úkol najít knihy ilustrované Helenou Zmatlíkovou a autorská díla Daisy Mrázkové. Lov byl úspěšný. Helena Zmatlíková ilustrovala za svůj život více než 250 knih a knihy Daisy Mrázkové po revoluci znovu vyšly v nakladatelství Baobab, tedy i ty se nám podařilo najít, i když ne v takovém zastoupení. A došlo pochopitelně i na výpůjčky jiných knížek. Noc s Andersenem se bez knih ke čtení neobejde.

Samotný večerní andersenovský program začal úderem 17. hodiny. Společně jsme se blíže seznámili s osudy a tvorbou Heleny a Daisy, porovnali jsme, v čem se podobají a v čem se liší. Vyzkoušeli jsme si tvorbu podle jejich stylu. Od Daisy Mrázkové jsme okoukali techniku kreslení trsem akvarelových pastelek do mokrého papíru. Podle Heleny Zmatlíkové jsme zase kreslily její postavičky, které na první pohled působí tak jednoduše, ale zdání klame, jak se záhy při praktickém zkoušení napodobit její styl, ukázalo.

Jeden z vrcholů večera bylo společné vyprávění příběhu Daisy Mrázkové podle ilustrací v knize  Nádherné úterý. Vznikl krásný příběh plný křehkých detailů. Samotné čtení Daisyina textu k obrázkům bylo ale i tak překvapivé. 

Nakonec jsme ještě psali a posílali pohlednice, došlo i na film a do spacáků jsme se soukali až vprostřed noci. Ráno nás málem budily děti přicházející do školy. 

Noc s Andersenem a s Daisy Mrázkovou a Helenou Zmatlíkovou se vydařila. Věřím, že na tuto tradici příští rok opět navážeme. 

Kateřina Bukovjanová

Share This