Střípky z příměstského tábora

Poslední týden před začátkem školy se v Pramínku konal příměstský tábor s pestrým programem. Každý den byl zaměřený na něco jiného a děti si tak mohly zažít pestré aktivity od chemických pokusů přes angličtinu a španělštinu až po jízdu na koních.

V duchu projektu „Dýcháme se stromy“ se děti první den příměstského tábora pomocí jednoduchých pokusů seznámily se separační metodou zvanou chromatografie. Postupovali jsem od nejjednodušších žákovských pokusů na křídě a rozkládali barevné fixy, přes rozklad na filtračním papíře až k samotné chromatografii, kdy jsme dělili rostlinná barviva (špenátu a kopřivy).  Děti se seznámily s filtrací, naučily se rozeznávat základní laboratorní sklo. Dále si vyzkoušely, jak se pracuje s pipetou a třecí miskou s tloučkem.

V úterý měl příměstský tábor na programu celodenní výlet. Naším cílem bylo mimo jiné si také vyzkoušet focení různými fotoaparáty a to nejen sebe, ale hlavně přírody a stromů. Od školy jsme vyrazili do přístaviště na přehradě, odkud nás parník zavezl až na hrad Veveří. Cesta to byla dlouhá, ale klidná a plná nádherných pohledů na oba břehy přehrady z paluby parníku. Po příjezdu k hradu Veveří jsme se rozdělili na menší týmy, ukázali si pár rad k focení a vyrazili prozkoumávat okolí. Děti měly za úkol si po cestě vyfotit svůj oblíbený strom. Vydali jsme se do přírodního parku Podkomorské lesy, kde jsme udělali okruh a vrátili se zpět k hradu Veveří. První půlka okruhu vedená ve skalnatém svahu lesů měla dobrodružnější charakter a nejednou jsme museli překonávat překážky na trase. V polovině cesty jsme si odpočinuli u studánky a následně jsme se vydali mnohem snazší cestou zpět k hradu, který jsme nakonec stihli také pořádně prozkoumat. Výlet si všichni náramně užili a focení šlo všem doslova od ruky.

Ve středu jsme si s dětmi udělali anglické dopoledne. Přestože jsme se sešli napříč ročníky, zvládli jsme si navzájem pomáhat a osvěžit si všechny důležité fráze, které již známe. Seznámili jsme se, protáhli jsme si těla, procvičili barvy, čísla i jednotlivé měsíce.
Po přestávce jsme pomocí brainstormingu vymysleli spoustu zvířat, která žijí na farmě a vyrobili jsme si maňásky na ruku. S těmito maňásky jsme si nakonec zahráli malé divadlo doprovázené písničkou “Old McDonald had a farm”. 
Díky skvělému počasí jsme si všichni anglický den moc užili!

Ve čtvrtek jsme s dětmi navštívili farmu U tří koníků v Brně-Komíně. Užili jsme si skvělou zábavu se zvířaty, ale také hodně práce! Připravovali jsme krmení, sbírali vajíčka, uklízeli výběhy, hřebelcovali koně i kozy. Za odměnu jsme se mohli svézt na koních a to byla paráda!

Markéta Kyloušková, Jakub Niesner, Adéla Frimlová a Anna Klečková, Jolana Tejkalová

Share This