Na olympiádě bylo málo ledních medvědů

Každoročně je období konce masopustu vrcholící popeleční středou v Pramínku spojeno nejen s připomínáním si lidových tradic, pečením koblih a božích milostí, zpíváním masopustních písní, ale také s rejem karnevalových masek a karnevalovým průvodem dětí z prvního stupně. Letos stejně jako loni bylo karnevalové veselí v ohrožení z důvodu vyhlášených opatření spojených s covidem. Do poslední chvíle jsme nevěděli, jestli covidová čísla klesnou natolik, abychom si letos mohli společně tradiční karneval nejen dopřát, ale i si ho patřičně užít. 

A protože takové čekání a věštění z křišťálové koule nikomu na náladě nepřidá, rozhodli jsme se letos na covid i na karneval jednoduše vyzrát. Vyhlásili jsme pro celý první stupeň ve spolupráci se školskou radou na čtvrtek 3. 3. Olympijský sportovní den. Děti měly nedávno skončenou olympiádu v čínském Pekingu ještě v živé paměti, a proto nebylo těžké je namotivovat pro sportování na čerstvém vzduchu a v duchu týmové spolupráce a fair play. 

Každá z pěti tříd prvního stupně sportovala pod patronací jedné z pěti barev olympijských kruhů. Hned při odchodu ze školy děti nafasovaly červené, zelené, modré, žluté nebo černé nákrčníky, které si nasadily na hlavy, aby se barevně, věkově i týmově rozlišily. 

Na slavnostním zahájení her na přehradě u “Sirky” nechyběla slova povzbuzení pro naše sportovce, ale ani zapálení pochodně olympijského ohně. Poté už se barevně odlišené týmy vrhly na pět různých stanovišť a postupně si během celého dopoledne vyzkoušely například  v duchu biatlonu střelbu na cíl, oblékaly se do hokejového vybavení na čas, střílely pukem na bránu anebo také běhaly s olympijskou vlajkou štafetu.  

Počasí bylo mrazivé, ale slunečné – co si přát víc. Snad jen slovy většiny zapojených dětí více času a ještě více možností si zasportovat pro radost. A vyšší ročníky by jistě dodaly, že by to chtělo ještě více ledních plyšových medvědů… Ti byli totiž odměnou pro sportovce jen první a druhé třídy. Takže pro příště víme, že musíme sehnat sponzory plyšáků také pro 3., 4. a 5. třídu. Ale i kdyby ne, i tak stojí zato na tradici zimního olympijského dne za čtyři roky rozhodně navázat. Sportu a míru zdar! 

Kateřina Bukovjanová, učitelka

Share This