Na návštěvě Emil a Růžena Holubovi

Od začátku školního roku chodí žákům třetí třídy dopisy od Edmunda A. Montgolfiéra – cestovatele a potomka slavných bratrů Mongolfiérových, kteří v 18. století poprvé sestrojili a do vzduchu poslali  horkovzdušný balón. Také on cestuje balónem, zažívá přitom velká dobrodružství a zná se s různými cestovateli napříč světem i časem. Není proto divu, že pro něho nebyl žádný problém k našim milým třeťatům poslat na návštěvu manžele Emila a Růženu Holubovi, kteří tolik prosluli zejména svými objevitelskými a sběratelskými cestami do jižní Afriky na konci 19. století. 

Z třeťáků se tak jednoho říjnového rána stali novináři, jejichž úkolem bylo napsat o Růženě nebo Emilovi Holubových krátký informační text. Hlavním zdrojem informací jim byli Emil s chotí osobně. Usadili je u sebe ve třídě a měli možnost se jich ptát, na co chtěli. A dozvěděli se opravdu zajímavé věci, např. že Emil se s Růženou seznámil, když jí bylo pouhých 14 let, že Růžena uměla a neváhala střílet z pušky a že nejednou Emilovi zachránila život. Emil v Africe strávil na dvou svých výpravách celkem 11 let a do Čech přivezl 30 000 předmětů do různých sbírek. K vzácné návštěvě se malí novináři chovali s respektem a soudíc podle jejich odpovědí a otevřenosti jim pozornost z 21. století rozhodně nevadila. 

Jako další zdroje informací naši žurnalisté využili texty, videa a obrázky. Na konci dne tak vznikly texty, které byly napsány pečlivě a s láskou. 

I panu Mongolfiérovi se žákovské články moc líbily a my můžeme věřit, že nám třeba zase brzy pošle další své kamarády jako např. Kryštofa Kolumba nebo Zikmunda s Hanzelkou. 

Kateřina Bukovjanová, učitelka

Share This