Mluvím, mluvíš, mluvíme

I ve škole se dá zažít spousta legrace během opakování učiva z českého jazyka. Nevěříte? Tak třeba krásné učivo o spisovné a nespisovné češtině :-).Vymyslet příběh spisovně a poté jej „přepsat“ nespisovně bylo pro děti dalším tématem televizního vysílání. Náměty dětí byly neuvěřitelné, objevil se dokonce i brněnský hantec. Za celou třídu jsme vybrali ukázku od Báry a Romana. Tak se hezky bavte :-).uč. Hanka 

BARBORA

Příběh o Aničce spisovně:

Anna stále sleduje televizi a dívá se do počítače. Přejídá se špekáčky a je obézní. Matka a otec ji kvůli tomu prohánějí po domě, aby byla v kondici. Anna říká, že jí to vadí. A tak uteče k babičce. Babička jí nechá dívat se na televizi a Anna je z toho celá překvapená.

Příběh o Aničce nespisovně:

Andula furt čučí na bednu a do komplu. Cpe se buřtama a je špekatá. Máti a fotr ju kvůli tomu honí po baráku, aby byla fit. Andula fňuká, že ju to prudí. A tak zdrhne k babce. Babka ju nechá čučet na bednu a Andula je z toho celá paf.

ROMAN

Tajné rybaření spisovně:

Dva nejlepší kamarádi Mirek a Pavel by si velice rádi vyzkoušeli rybaření. Mirkův dědeček je rybář a kluci věděli, že v kůlně schovává několik rybářských prutů. Pavel a Mirek si dva půjčili. Pomalou chůzí došli k místnímu rybníku a tam začali rybařit. Po chvíli chytili velkého kapra. Hurá, to je krása, byli nadšení. Kapra si odnesli domů a pochlubili se i dědečkovi. Ten tedy koukal! Odpustil jim, že si pruty půjčili bez dovolení a slíbil, že je příště vezme na ryby s sebou a naučí je, jak chytit třeba i štiku nebo okouna.

Tajné rybaření nespisovně:

Dva supr kámoši Míra a Pája by si děsně rádi zkusili rybaření. Mírův děda je rybář a borci věděli, že v kůlně syslí ňáký rybářský pruty. Borci si dva pučili. Šourali se k místnímu žabincu a tam nahodili udičku. Za chvíli lapli mega kapra. Hurá, to je bomba, byli odvázaní. Kapra si odvlekli dom a vytasili ho i na dědu. Ten teda mrkal! Nechal plavat, že si pruty pučili jen tak bez ptaní a slíbil, že příště pudou všici a naučí je, jak lapnout třeba i štiku nebo okouna.

Share This