Jak jsme nesázeli stromy

1. září letos výjimečně Pramínek nezahajoval školní rok se svými žáky ve škole, ale bez nich v Moravské Nové Vsi. Na čtvrtek a pátek 1. a 2. září bylo totiž vyhlášeno ředitelské volno. Pedagogický sbor se sešel mimo budovu školy na teambuildingové akci, která tematicky navazovala na dva předchozí celodenní semináře zaměřené na komunikaci. S lektorkou jsme živě diskutovali, zdokonalovali se v dávání i přijímání zpětné vazby, společně plánovali i reflektovali výuku. 

Ve znamení komunikace a dobré zábavy probíhal i následný program tentokrát už bez lektorky. Nechyběla živá hudba, dobrá zábava, zpěv ani tanec. Během školního roku je v každodenním třídnickém shonu a kolotoči üčitelských povinností málo příležitostí na to, v klidu si popovídat a setkat se s kolegy napříč prvním i druhým stupněm. 

Do druhého dne v Moravské Nové Vsi jsme přizvali i naše pramínkovské rodiče a jejich děti. Ve spolupráci s Nadací Veronica a Jihomoravskou komunitní nadací jsme v obci uspořádali brigádu zaměřenou na obnovu zeleně v tamní oblasti postižené v červnu 2021 ničivým tornádem. V loňském školním roce se nám na aktivitách organizovaných pod záštitou Světové školy a v rámci zimního Pramínkování podařilo vybrat několik tisíc korun, které jsme se rozhodli na tuto obnovu věnovat. 

Na zahradě a dvorku ředitelky Jihomoravské komunitní nadace, paní Maděřičové, se nás v deset hodin dopoledne sešlo asi 90. Všichni v dobré náladě, vybaveni pracovními rukavicemi a drobným nářadím. Od našeho původního záměru sázet stromy jsme nakonec museli ustoupit kvůli dlouho trvajícím suchům a komplikované následné péči o vysázené stromy. Společně jsme tak zasadili symbolicky jednu vzrostlou břízu a poté se rozdělili na několik menších pracovních skupin, které plely prostor hasičárny a jejího okolí, vysazovaly netřesky a kultivovaly skalku. Zejména děti byly do práce hrr. Brzy jsme byli se vším, co bylo aktuálně potřeba, hotovi. Zbylo nám tedy dost času i na rozhovory o tom, jaké jsme měli všichni prázdniny a na co se nejvíc těšíme v novém školním roce. Přirozeně se prolnuly skupiny nových i v Pramínku ostřílených rodičů. 

Po práci pro nás paní Maděřičová a její kolegové připravili pestrý oběd s mnoha chody na výběr. Měli jsme také možnost prohlédnout si “poklady” z jejího tradičně pořádaného blešího trhu. Někteří zde i dobře nakoupili anebo alespoň zavzpomínali na doby, kdy podobné věci vídali u svých babiček. Paní Maděřičová se rovněž věnuje oživování folklóru a péči o místní kroje, které opravuje, vystavuje i prodává. 

Na závěr dne se ještě ti nejvytrvalejší z nás přesunuli do sousedních Mikulčic, kde jsme si společně prošli areál slovanského hradiště. Počasí po oba dny vyšlo skvěle. Naplnila se všechna naše očekávání: spojit příjemné s užitečným, vytvořit příležitost být spolu – napříč stupni, třídami i skupinami, a mít možnost se neformálně potkat a zas o kousek víc poznat. 

Děkujeme všem rodičům i dětem za jejich účast na páteční brigádě i za jejich otevřenost a ochotu se přizpůsobit. Dál budeme organizovat podobné akce, protože nám to dává smysl. Stejně jako již tradiční Dny rodiny, sportovní odpoledne na KáČaTech nebo zimní Pramínkování. To všechno jednoduše k Pramínku patří.   

Kateřina Bukovjanová, učitelka ZŠ a MŠ Pramínek

Share This