Jaderná elektrárna Dukovany a přečerpávací vodní elektrárna Dalešice

Dne 11. 11. 2019 absolvovali žáci 6. a 7. ročníku exkurzi v Jaderné elektrárně Dukovany, jež je první provozovanou jadernou elektrárnou na území České republiky. Žáci se během dvou hodin dozvěděli nespočet důležitých informací nejen ze světa jaderné energetiky, ale také skutečnosti o stavbě, chodu, výkonu i odpadu Jaderné elektrárny Dukovany. Vše formou přednášky, počítačem řízených modelů se světelnými efekty a edukačních aktivit. Zúčastnili se také simulované výměny palivových tyčí přímo uvnitř jaderného reaktoru, což byl vskutku jedinečný zážitek.

Pro potřeby Jaderné elektrárny Dukovany byla vybudována přečerpávací vodní nádrž Dalešice, kam se žáci vydali posléze. Hlavní hráz nádrže Dalešice je nejvyšší přehradní nádrží v České republice i v dřívějším Československu. Zde žáci shlédli video, vedli diskuzi a prohlédli si prostory elektrárny se strojovnou.

Exkurze se všem velmi líbila především proto, že byla srozumitelná nejen pro děti, ale i pro dospělé. Žáci si odnesli mnoho nových informací, o kterých stále vedou rozhovory. I přes počáteční nepřízeň počasí se jednalo o skutečně vydařený výlet.

Mgr. Michaela Nečasová, asistentka

Share This