Jdi na obsah Jdi na menu
 


3. 10. 2019

Exkurze - Přírodovědné praktikum

V rámci nově vzniklého semináře Přírodovědné praktikum, určeného zejména pro žáky 8. a 9. třídy, jsme v úvodní hodině navštívili Ústav Fyziky FAST v Brně.

Zde nás pan doc. Mgr. Ivo Kusák, Ph.D. provedl po pracovištích fyziky. Zde mohli žáci naší školy vidět, na čem se zde pracuje. Dozvěděli se tak základní informace o Nedestruktivním testování, které se již několik desítek let na fakultě zkoumá. Žáci měli možnost nakouknout do laboratoří, kde se seznámili s výrobou a způsobem testováním vzorků.

Druhá část naší exkurze probíhala ve školní laboratoři, kde pan docent nachystal pro žáky zajímavé demonstrační pokusy a dva laboratorní experimenty, které prováděli samotní žáci rozdělení do dvou skupin (tyto pokusy běžně provádí studenti VŠ).

Z demonstračních pokusů děti nejvíce zaujala raketa vyrobená z PET lahve. Laboratorní měření se pak týkalo měření odporu a délkové roztažnosti (rozšíření učiva 6. třídy) a tepelného čerpadla (rozšíření učiva 8. třídy). Žáci si při měření vedli výborně, byli zvídaví, pracovali pozorně a přesně, poměrně dobře se zorientovali v práci a dobře si rozdělili role při skupinové činnosti.

Největší úspěch z celé exkurze bylo zapůjčení termokamery, kterou žáci opravdu velmi podrobně prozkoumali a hned iniciativně využili i u daných pokusů.

Fotogalerie zde.