Jdi na obsah Jdi na menu
 


8. 9. 2016

Prvňáčci u Jabloňky a Ořešánku na Lipce

V pondělí 26. října jsme se hned ráno vydali na Lipku, kde nás na zahradě vítal nejen krásný sluníčkový den, ale i víla Jabloňka a její kamarád Ořešánek. Podívali jsme se, kde oba bydlí a pomohli jsme jim posbírat spadaná jablíčka i ořechy a ořechové listy.

Po svačince jsme se rozdělili na dvě skupinky. Jabloňka „své skupince“ ukázala, jak využít opadaná jablíčka. Nejprve jsme je nadrtili, drť přendali do dřevěného lisu a do hrníčku chytali jablečnou šťávu – mošt. Byla to docela dřina, ale přípitek byl moc mňam. Jabloňka přichystala i zábavná stanoviště (asi jí poradil náš školní skřítek, který pro nás chystá centra ve škole J), společně jsme kutáleli jablíčko po prostěradle a dávali si pozor, aby se nenatlouklo, hledali k sobě patřící půlky jablek, skládali obrázky tak, jak jablíčko roste, ochutnali křížaly a zkusili, jak je udělat. A pak honem za Ořešánkem – skupinky se vyměnily.

Ořešánek nám ukázal krásné hudební nástroje vyrobené ze skořápek ořechů. Hned jsme si je vyzkoušeli a zazpívali mu písničky. Líbila se nám barva jeho šatů, tak nám prozradil, jak obarvit kousky hedvábné látky přírodní barvou z listů a slupek vlašských ořechů.  Každý si pak ze svého kousku – šatiček a oříšku vytvořil svého panáčka. Také Ořešánek si pro nás připravil zábavná centra, kde jsme zkoumali, jak vypadají různé pecky, jakou udělají stopu, když je poválíme po hlíně, přebírali jsme je jako Popelka v pohádce, vytvářely z nich řady podle obrázku i mandaly podle své fantazie.

Celý program byl moc príma, děkujeme a na shledanou příště!

   jablonka.jpg