Jdi na obsah Jdi na menu
 


9. 5. 2018

Koniklece

Byli jsme v přírodní rezervaci na Kamenném vrchu, který má přezdívku Kameňák, kde rostl koniklec velkokvětý. Na Kamenném vrchu roste více než 50 tisíc konikleců. Tím získala tato rezervace první místo na celém světě. Kromě České republiky roste koniklec velkokvětý jen na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku, Německu a Srbsku. Je to jedovatá rostlina, které se říkalo Poniklec. Jméno má od slovesa „poniknúti“, které znamená sklonit se k zemi jako se sklánějí hlavičky konikleců.

Jeli jsme autobusem z Bystrce na zastávku Koniklecova. Po cestě do přírodní rezervace jsme pozorovali tulipány, zlatý déšť, fialky modré a bílé, jak kvete hluchavka a dřín. O přírodě nás učila maminka od Adélky. V přírodní rezervaci jsme museli chodit jen po cestičkách, protože by jsme mohli pošlapat chráněné koniklece, které jsou ohrožené. Našli jsme i zvláštní druh koniklece velkokvětého. Byl to bílý koniklec. Bylo zajímavé, že koniklece rostly na kamenech.

Po prohlédnutí si konikleců jsme pod stromy vybalili dobré svačinky. Po cestě zpátky do školy jsme asi v polovině absolvovali čokoládový kvíz. Když jsme správně odpověděli na otázku o přírodě, tak jsme dostali čtvereček čokolády. Pak jsme mohli všichni postupně všelijak skákat z pařezu.

Když jsme byli skoro u autobusové zastávky, našli jsme spoustu prvosenek. Ty se moc líbily paním učitelkám Marience a Lidce. Sedli jsme si kolem nich a povídali jsme si o tom, co se nám na výletě líbilo, a co jsme se nového dozvěděli.

Výlet byl velmi poučný a hodně jsme se toho naučili. Moc se nám to líbilo.

 

Za 2.A Zuzanka Šajgalíková