Jdi na obsah Jdi na menu
 


10. 4. 2019

Kamenný vrch (koniklec)

Kamenný vrch je přírodní rezervace v Brně, Novém Lískovci a Kohoutovicích. Vyskytuje se tu vzácný koniklec velkokvětý. Nejdůležitější částí rezervace jsou stepní prostory. Lokalita Kamenný vrch byla vyhlášena chráněnou přírodní památkou v roce 1978. Koniklece rostou na suché zelené trávě. O rezervaci se stará sdružení Rezekvítek.

VALI

 

V pondělí 25. 3. 2019 jsme s naší třídou šli kouknout na koniklece. Původně jsme mysleli, že nejdeme, protože počasí nám nepřálo. Nakonec jsme šli. Moc se mi to líbilo, ale několikrát nás chytla přeháňka. Když jsme ale došli na místo, už nepršelo, ale začalo svítit sluníčko. Děkuji paním učitelkám za hezký program.

ONDRA

 

Koniklecová zahrada V pondělí 25. března 2019 Vystoupili jsme na zastávce Jírovcova a šli kousek dál k informační tabuli, kde jsme měli zjistit informace. Holky květiny a kluci ptáky. Pak byla zábavná hra na planety. MERKUR – museli jsme se do 15 sekund schovat, aby nás nikdo neviděl. VENUŠE – měli jsme odložit batohy, jakože si sundáváme šaty. ZEMĚ – museli jsme vylézt na nějaký vysoký objekt. MARS – měli jsme si vzít klacek do ruky, jako že bojujeme. Pak jsme šli směrem svačina a tam nás chytil déšť. Běželi jsme pod stříšku, až se to trošku uklidnilo, tak jsme šli přes silnici. Pak jsme vstoupili do koniklecové zahrady. Dověděl jsem se, že je tam nejvíc konikleců na zeměkouli.

MAX

 

Výprava na koniklece Šli jsme po kamenné cestě a hráli jsme hru: Merkur, Venuše, Země, Mars. Je to podobná hra jako: potopa, nálety, překážka a čepice, akorát, že místo toho jsou tam jména zemí.

PEŤA

 

Koniklec velkokvětý O konikleci velkokvětém by se dalo říci, že je symbolem brněnské jarní květiny. Jeho velké, modrofialové, do široka otevřené květy, jsou jedny z prvních, které zdobí brzy na jaře řadu brněnských stepních lokalit. Koniklec velkokvětý je vytrvalá, 10–20 cm vysoká bylina.

ADÉLKA

 

Zážitek v rezervaci V pondělí 25. 3. 2019 jsme vyrazili, celá třída 3. A, do přírodní rezervace podívat se na koniklece do Kohoutovic. Roste jich tam nejvíce na celém světě. Ráno pršelo, a tak to vypadalo, že nepojedeme. Ale nakonec se počasí udobřilo, vysvitlo sluníčko a my jsme vyrazili za krásou přírody. Když jsme vystoupili z autobusu, šli jsme o kousek dál od první informační tabule, a tam jsme dostali úkol. Holky si měly zapamatovat dvě rostliny z informační tabule a kluci dva ptáky. Všichni jsme to úspěšně zvládli. Potom jsme mohli pokračovat dál na louku plnou rozkvetlých konikleců. Při chůzi jsme hráli hru. Když se řeklo Merkur, měli jsme se někam schovat, aby nás žádná paní učitelka neviděla. Když paní učitelka řekla Venuše, měli jsme si rychle sundat batohy. U slova Země jsme měli za úkol nedotýkat se země. A u slova Mars jsme si měli vzít třeba klacík a předstírat, že bojujeme. Když jsme úkol nesplnili, dostali jsme trestný bod. V přírodní rezervaci jsme viděli, jak zlomyslný lýkožrout poničil stromy. Potom jsme pozorovali chlupaté, fialové koniklece, a dokonce jsme se s nimi i vyfotili. Zjistili jsme, že koniklec má šest okvětních lístků. V přírodní rezervaci jsme viděli koniklece tmavě fialové, ale existují i bílé, světle fialové a vínové. Nakonec výletu jsme se seznámili s živou a neživou přírodou. Celý výlet byl dobrodružně zajímavý. Dověděli jsme se spoustu nových informací, zahráli jsme si hry a nejzábavnější bylo aprílové počasí, kdy se ve chvíli změnilo slunečné počasí v kroupy nebo déšť. Abychom si výlet za konikleci aspoň někdy připomněli, máme před vchodem zasazený v květináči bílý koniklec.

ZUZANKA

 

Koniklec V pondělí 25. 3. jsme byli na koniklecích. Moc se mi tam líbilo. Líbilo se mi, že jsme hráli Merkur, Venuše, Země, Mars. Pak se mi ještě líbila koniklecová louka. Nakonec mi promokl batoh.

DAN

 

Fotogalerie zde.