Jdi na obsah Jdi na menu
 


17. 12. 2016

Svatomartinské posvícení 16. 11. 2016

Listopad je měsíc, který sebou přináší brzké stmívání, mlhavé počasí, chlad a spadané listí. Mnozí však zapomínáme, že jde hlavně o období, kdy si konečně lidé mohli odpočinout od namáhavé práce na polích a zahradách.

S dětmi máme listopad velmi rádi, protože každého 11. listopadu netrpělivě očekáváme bílou peřinu. I přesto, že ta letošní přišla v malém předvoji o trochu dříve, rozhodně jsme si Den sv. Martina nenechali nijak zkazit ba naopak.

Společně s ochotou a nadšením maminek se nám podařilo přichystat pro děti příjemný středeční podvečer, věnovaný pouze a jen svatému Martinovi. Přichystány byly tři centra, ve kterých se vyráběly lampiónky, martinská husa a hrálo se netradiční „člověče, nezlob se“. Centrům předcházela prezentace Elišky a Zlatky, která nás obohatila o informace ze života sv. Martina, lidové tradice, zvyky a nechyběly ani pranostiky vážící se na tento krásný den.

Po tvořivých centrech si mohly děti zaběhat na nocí zahalené zahradě, kde luštily světelnou šifru. Ta se jim podařila rozluštit a pak už jim nic nebránilo, vydat se na stezku za sv. Martinem. Cesta světýlek však nebyla jednoduchá a děti musely nejednou vyřešit záludný úkol. Asi ten nejtěžší čekal každého z nich na konci stezky- projít mlčky tmavým tunelem. Musím se přiznat, že děti byly velmi statečné a tunel přešly opravdu s velkou odvahou. Na konci cesty se dětem opravdu zjevil sv. Martin na bílém koni a co víc, rozdával rohlíčky, o které se děti s radostí rozdělily.

Zapsala puč Libuše 

Fotogalerie zde.