Česko-slovenská radost

Letos už po dvanácté organizovala Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Knihovna Jiřího Mahena v Brně u příležitosti Mezinárodního měsíce školních knihoven česko-slovenský projekt pro základní školy a osmiletá gymnázia Záložka do knihy spojuje školy. Letos s tématem Okouzlující svět knižních příběhů, pohádek a básní. Naše škola se projektu účastnila potřetí a i letos s velkou radostí a nasazením. 

Cílem projektu je navázat spolupráci s partnerskou školou na Slovensku, dozvědět se něco o zemi, jazyce a literatuře našich sousedů a v neposlední řadě vyrobit a poslat žákům partnerské školy záložky do knih. Naší partnerskou školou byla letos ZŠ Vechec na východním Slovensku. Dostali jsme od nich krásné záložky, které tvořili žáci nultého až čtvrtého ročníku. Objevovaly se na nich pohádkové postavičky, podzimní motivy i vzkazy v jejich mateřštině. Naši žáci tvořili záložky většinou podle témat, kterými ve škole aktuálně žijí. Proto putovali od prvňáků papírové veselé sovičky, od druháčků zvířátka, která si mohou slovenští kamarádi zaháknout za roh listu v knize. Třeťáčci vyráběli modely horkovzdušných balónů, které mohly i samostatně stát mimo knihu. Čtvrťáci dělali prostříhávanou geometrickou skládačku a páťáci, jejichž tématem bylo lidské tělo, se naučili skládat srdce jako origami. 

Věříme, že všech našich  záložek našlo místo v knížkách žáčků naší partnerské školy a že tamním dětem tyto záložky udělaly stejnou radost jako nám ty záložky od vecheckých dětí. 

Ve všech třídách se ukázalo, že vždy alespoň někdo má na Slovensku nějakého příbuzného nebo kamaráda a taky, že slovenština má sice některá slova, kterým dnes hůře rozumíme, ale celkový smysl a vyznění promluv a textů nám neuniká. To je dobrá zpráva pro Čechy i Slováky. Uvidíme, jestli to bude platit i za rok, až budeme znovu v tomto projektu prověřovat naše znalosti a vyrábět nové záložky pro novou partnerskou školu.

 

Kateřina Bukovjanová, učitelka 

Share This